Nieruchomości

Mieszkanie plus – aktualności w rządowym programie

Większość Polaków – zwłaszcza tych potencjalnych zainteresowanych – na pewno kojarzy szczegóły programu Mieszkanie Plus, o którym ostatnio robi się dodatkowo coraz głośniej. Kolejna dawka świeżych informacji jednak nigdy nie zaszkodzi, tym bardziej, że mogą okazać się one przydatne niejednemu czytelnikowi tegoż bloga.

Pigułka wiedzy o programie

Program rządowy Mieszkanie Plus został przyjęty we wrześniu zeszłego roku, tj. 2016. Wraz z nim zaakceptowano również uchwałę dotyczącą bezpośrednio Narodowego Programu Mieszkaniowego. Ma być w pewnym rodzaju kontynuacją po kończącym się w przyszłym roku programie “Mieszkanie dla młodych”, który odniósł ogromny sukces. Podczas gdy MdM dotyczył zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego, Mieszkanie + przeznaczy na wynajem określoną pulę mieszkań, zbudowaną m.in. na państwowych gruntach.

Program ma być odpowiedzią na potrzeby Polaków, których nie stać na zakup drogiej nieruchomości. Premier Beata Szydło podkreśliła przede wszystkim, że dzięki Mieszkanie + młodzi ludzie będą mogli bez obaw bezpiecznie planować przyszłość, a nie czekać w nieskończoność na swoją pierwszą nieruchomość. Oprócz tego program ma rozwiązać problem deficytu mieszkań i pomóc aż 40 procentom mieszkańcom Polski, którzy nie mają zdolności kredytowej.

Trzema filarami rządowego programu mają być: przede wszystkim mieszkania na wynajem z możliwością stania się ich właścicielami, wsparcie dla dziedziny budownictwa społecznego oraz zachęta do oszczędności na cele mieszkaniowe.

 

 

Komu pomoże Mieszkanie z plusem?

Program kierowany jest tak naprawdę do wszystkich Polaków i docelowo będzie on dostępny w każdym z szesnastu regionów Polski. Mimo to pierwszeństwo do skorzystania z niego mają rodziny, które nie mają możliwości ubiegania się o mieszkanie komunalne czy na korzystny kredyt hipoteczny w banku. Poza tym ich dochody są dość niskie i nie pozwalają na tradycyjny wynajem mieszkania dostępnego na rynku nieruchomości.

Kolejna ważna informacja dla potencjalnych beneficjentów jest taka, że w programie nie ma żadnej granicy wieku. Starając się jednak o uzyskanie pomocy z programu warto wiedzieć, że pierwszeństwo będą mieć rodziny wielodzietnie i jak już zostało wspomniane – ze stosunkowo niskimi zarobkami. Oba te czynniki mogą przyspieszyć przydzielenie mieszkania na wynajem od państwa.

Pierwszeństwo do skorzystania z programu Mieszkanie plus, będą mieć prawdopodobnie rodziny wielodzietne
Pierwszeństwo do skorzystania z programu Mieszkanie plus, będą mieć prawdopodobnie rodziny wielodzietne

Dla wszystkich, którym przeszła przez myśl idea o prowadzeniu własnej działalności w wynajętym od państwa mieszkaniu, mamy dobrą informację. Istnieje taka możliwość, jednak tylko jeden członek rodziny może z niej skorzystać. W mieszkaniu z programu nie będzie można jednak dokonywać żadnych zmian w układzie pomieszczeń, o czym warto pamiętać myśląc o ewentualnym remoncie.

Według założeń program rządowego Mieszkanie +, w Polsce znacznie zwiększy się dostępność nieruchomości na wynajem. Mieszkańcy naszego kraju mogą dzięki temu stać się bardziej mobilni i dzięki temu na przykład swobodnie zmieniać miejsce zamieszkania ze względu na przykład na nową pracę.

 

Ceny rządowego programy mieszkaniowego

Kwota miesięczna za wynajem mieszkania z programu rządowego prawdopodobnie będzie wynosić od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Cena stanie się wyższa w przypadku, gdy beneficjent skorzysta z opcji najmu z docelowym wykupem nieruchomości w przyszłości. Z kolei sam koszt budowy lokali powstających obecnie w kilku miastach Polski, to w górnej granicy 3 tysiące za metr kwadratowy. Kwota ta jest w sporym stopniu zasługą terenów, stanowiących już oficjalnie własność Skarbu Państwa.

Co stanie się w przypadku, jeśli po zamieszkaniu w jednym z lokali z programu nagle pogorszy się nasza sytuacja finansowa? Dobra wiadomość jest taka, że wynajmujący – na przykład w przypadku utraty pracy – nie będzie musiał z tego mieszkania rezygnować. Będzie ona miała czas na poszukiwanie innego zatrudnienia, a w międzyczasie czynsz pokryją środki przeznaczone na wykup nierucomości. Ta gorsza wiadomość mówi o tym, że z tego powodu wydłuży się okres oczekiwania na przejście lokalu na własność.

Program charakteryzuje jeszcze jedna ciekawa zasada. Opłacając regularnie miesięczny czynsz za lokal przez okres 30 lat, wynajmujący staną się oficjalnie jego właścicielami. Warto zatem w tym przypadku nie zalegać z terminami i dbać o to, by za mieszkanie płacić co miesiąc w pierwszej kolejności. 🙂

 

Aktualności, lipiec ‘2017

Zgodnie z zapowiedziami założycieli programu, zapisy na mieszkania na wynajem rozpoczną się prawdopodobnie nie wcześniej, niż w drugiej połowie bieżącego, 2017 roku. O tym jak starać się o lokal z Mieszkanie + i jak złożyć odpowiedni wniosek, nie ma jeszcze konkretnych informacji. Wszyscy zainteresowani muszą chwilę poczekać, aż rząd doprecyzuje wszystkie niezbędne szczegóły. Jeśli chodzi o przeprowadzkę do jednego z takich nowych, rządowych mieszkań, będzie ona możliwa najwcześniej wraz z początkiem 2018 roku.

W tej chwili trwa budowa mieszkań, w których od stycznia 2018 zamieszkają beneficjenci programu Mieszkanie +
W tej chwili trwa budowa mieszkań, w których od stycznia 2018 zamieszkają beneficjenci programu Mieszkanie +

Aktualnie w Polsce buduje się już ponad 1200 mieszkań przeznaczonych dla beneficjentów Mieszkanie +. W przygotowaniu jest natomiast kolejne 10 tysięcy. Gdzie można starać się o wynajem lokalu od rządu? Na pewno w Gdyni, Opolu, Katowicach, Pruszkowie, Wałbrzychu, Białej Podlaskiej i Jarocinie. Wciąż jednak prowadzone są kontraktacje, za sprawą których do miast z nieruchomościami na wynajem 13 lipca dołączyła Warszawa. W stolicy zostanie pod ten cel wykorzystanie wykorzystana pod ten cel jedna z działek inwestycyjnych w dzielnicy Wola. Według ostatnich danych pierwszymi, którzy otrzymają klucze do mieszkań, będą mieszkańcy Jarocina.

BGK Nieruchomości podpisał do tej pory aż 57 porozumień lub listów intencyjnych z polskimi samorządami. Pokazuje to, że sporo polskich samorządów jest zainteresowanych taką inwestycją na swoim terenie. Zgłoszone tereny obejmują blisko 180 hektarów, a liczba mieszkań, która na nich powstanie może wynieść 15 tysięcy.

Program Mieszkanie plus może pomóc wielu Polakom zamieszkać w nowym lokalu bez tracenia na to całej zebranej przez lata fortuny. Warto będzie jednak przemyśleć wszelkie za i przeciw, zanim zdecyujemy się złożyć wniosek i sprawdzić, czy w stu procentach będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom mieszkaniowym.

 • Katarzyna

  Zarówno MdM jak i Mieszkania Plus mają ten sam cel, mianowicie ułatwienie drogi do własnego mieszkania określonej grupie społecznej.

 • Anka

  Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel. Założenia są dobre, a co z tego wyniknie czas pokaże!

 • Natalia

  Fajnie, że program będzie dostępny dla wszystkich, bez względu na wiek, dochody czy miejsce zameldowania.

 • Darek S.

  Na pytanie autorki jak stać się szczęśliwym posiadaczem
  mieszkania z tego programu odpowiem bez namysłu: Zapisz się do PIS. Program
  Mieszkanie + to nic innego, jak próba powrotu do starego sprawdzonego systemu,
  który obaliliśmy w 1989 roku. Wtedy aby w pierwszej kolejności załapać się na
  mieszkanie wystarczyło zapisać się do PZPR. Wtedy Państwo przejęło rolę
  developerów i wolnego rynku. Państwo budowało i przydzielało mieszkania dla
  najbardziej potrzebujących. Teraz PIS wchodzi w buty PZPR. Program Rządowy Mieszkanie
  + na skalę masową to prosta droga w kierunku likwidacji wolnego rynku na rynku
  nieruchomości i upadek dużej ilości firm developerskich. Jest to prosta droga
  do tego, aby ceny mieszkań w Polsce zaczęły szybko rosnąć. Bo gdy kończy się
  wolny rynek i nieskrępowana wolna konkurencja ceny muszą pójść w górę i to nie
  o kilka procent. Pozostaną tylko Ci Developerzy którzy będą budować na zlecenie
  Państwa mieszkania z Programu Mieszkanie +.

  Czym może się to skończyć wystarczy przyjrzeć się przetargom
  w branży zbrojeniowej, gdzie decydent – Państwowy MON – przymuszany jest do
  zakupów od polskich firm. I tak dla przykładu Ford Ranger, który kosztuje w
  Polsce w salonie 160 tys. zł. pozostał z 20-stu jako jedyny oferent w „Polskim
  Przetargu” pod kryptonimem „Mustang”. Cena wystawiona przez Polską
  Grupę Zbrojeniową i WZM z Poznania za ten samochód po drobnych kosmetycznych
  przeróbkach wzrosła do 2,3 mln zł.

  Jako, że cena wzrosła aż 10- krotnie w stosunku do wartości,
  a kontrakt przewidywał zakupy dużej ilości, 1600 sztuk tych samochodów, na
  szczęście zabrakło MON funduszy na ten zakup i dlatego do niego nie doszło.
  Wcale nie dlatego, że samochód był za drogi. Bo gdy MON zamawiało inny samochód
  – izraelski Plasan Sasa SandCat 4×4 w ilości 16 sztuk w programie „Szop” cena
  1,76 mln zł za sztukę już nie była za wysoka i kontrakt podpisano. Z dwuletnim
  opóźnieniem samochody zaczęto dostarczać do Żandarmerii.

  90% firm z branży zbrojeniowej w Polsce to firmy państwowe.
  MON to organizacja państwowa.

  My budując państwowe programy typu Mieszkanie + zbliżamy się
  do rozwiązań panujących obecnie w Polsce w branży zbrojeniowej, gdzie mamy
  totalną zapaść. No bo nie mogę odwoływać się do systemu budownictwa w okresie
  PRL, bo to chyba nie działa, wszyscy mają krótką pamięć. Nikt nie pamięta
  partyjnego systemu przydziału mieszkań i kolejek sięgających 25 lat dla
  zwykłych szarych obywateli.

  Branża budowlana w Polsce obecnie, to nasza wizytówka w
  Świecie. Ceny budowy jednego metra kwadratowego są jednymi z najniższych w Unii
  Europejskiej. Buduje się dużo i ładnie. Komu to przeszkadza ? Kto chce to
  wszystko zepsuć ? Rozumiem zwykłych ludzi, którzy nie rozumieją procesów
  makroekonomicznych. Ale jak można brać się za tego typu masowy program nie
  konsultując go z ekonomistami i znawcami rynku nieruchomości i branży
  budowlanej ?

  Jedno wystąpienie Pani premier w telewizji na temat
  dobrodziejstw programu Mieszkanie + , a od razu na Oddziale Rynku Pierwotnego w
  Agencji Bracia Sadurscy następuje spadek sprzedaży o 25 % na okres kilku
  tygodni. Pomimo tego, że w Krakowie nic się nie buduje w programie Mieszkanie +.

  Gdy ten program Mieszkanie + faktycznie ruszy w dużych
  aglomeracjach miejskich developerzy w obawie o nieuczciwą konkurencję ze strony
  Państwa przestaną pozyskiwać działki pod budowę nowych bloków, przestaną
  projektować nowe inwestycje, skupią się na wykończeniu tego co zaczęli.
  Zapowiada się najpierw spadek podaży mieszkań, a to w konsekwencji doprowadzi
  do wzrostu cen nowo budowanych mieszkań. Czyli program Mieszkanie +, który miał
  być receptą na tanie mieszkania w Polsce doprowadzi w konsekwencji do wzrostu
  cen mieszkań, pogrąży wielu Developerów. Proszę Pamiętać, że większość średnich
  i dużych firm w Polsce to firmy z kapitałem zagranicznym, wyjątkiem jest branża
  budowlana. Moim zdaniem projekt Mieszkanie + to uderzenie w ostatnią dużą
  branże, gdzie ostali się Polacy. Najpierw Polacy przeszkadzali w branży
  komputerowej, dwie największe firmy z tej branży Optimus i JTT, zostały
  zlikwidowane rękami polskich urzędników skarbowych, teraz kolej na Developerów.
  Jeden Developer z Krakowa, pomysłodawca i realizator programu, postanowił
  jednym ruchem zlikwidować całą swoją konkurencję i to nie tylko w Krakowie, ale
  w całej Polsce.

 • Magda K.

  Czy aby na pewno w Krakowie będą mieszkania dostępne w tym programie?

 • Marcelina

  Ciekawa jestem jak to wszystko będzie wyglądać.

 • Monika B

  Sceptycznie podchodzę do pomysłu naszej „władzy” … czytałam wiele artykułów na ten temat, w większości z nich są jednak obawy jak będzie wyglądał i funkcjonował program Mieszkanie +… Przekonamy się niebawem