Nieruchomości

Kolejna szansa na nowe mieszkanie z MdM

Koniec lipca to czas wakacji w pełni. Dłuższe wyjazdy nad polskie morze, w góry czy za granicę sprawiają, że mimo doskonałej zabawy i możliwości odpoczynku, zaczynamy jednak tęsknić za własnymi czterema ścianami. To również moment, w którym po powrocie zastanawiamy się nad tym, aby te własne ściany być może w niedługim czasie zamienić na inne. Sprawdźmy wspólnie, jak już niedługo możemy spróbować zrobić to jeszcze taniej.

 

Rosnący popyt na rynek pierwotny i wtórny

Wszyscy pamiętamy program Mieszkanie dla Młodych i jego ogromny sukces. Funkcjonuje on w Polsce od 2014 roku, a głównym jego założeniem jest umożliwienie młodym obywatelom zakup swojej pierwszej nieruchomości przy sporej pomocy finansowej. Według jednej z firm doradczych REAS, zajmującej się zagadnieniami związanymi z rynkiem mieszkaniowym, już pierwsze dwa lata funkcjonowania programu znacznie wpłynęły na rynek nieruchomości w Polsce. W pierwszej kolejności znacznie kształtował on popyt na domy i mieszkania z rynku pierwotnego. Po dołączeniu do programu również rynku wtórnego, przyczynił się do rosnącej sprzedaży również nieruchomości z przeszłością.

Oprócz Warszawy i Wrocławia – to w Krakowie mieszkania objęte programem MdM mogły najszybciej znaleźć nowych właścicieli dzięki niskim limitom cenowym. To w większych miastach właśnie prawdziwy rozkwit poczuli deweloperzy, którzy dzięki dopłatom z rządowego programu mogli oferować i realizować wciąż nowe osiedla mieszkaniowe. Młodzi mogli przecież zakupić własną nieruchomość z ogromną pomocą finansową z programu. Przed tymi, którzy nie zdążyli stać się beneficjentami, pojawia się kolejna szansa.

 

Mieszkania na sprzedaż znów tańsze dzięki MdM

Już za chwilę, bo 8 sierpnia 2017 Bank Gospodarstwa Krajowego wznowi przyjmowanie wniosków o dopłatę z MdM. Dodatkowe środki to zasługa zmiany dotyczącej programu i konsekwencja rezygnacji z zakupu części beneficjentów lub niespełnienia przez nich wymaganych warunków. Oznacza to, że zablokowane do tej pory środki mogą zostać uwolnione i pomóc innym w zakupie ich pierwszej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że można skorzystać nadal ze środków, które zostały przewidziane na obecny 2017 rok.

Dzięki dodatkowym środkom z programu MdM, m.in. młode małżeństwa będą mogły zakupić swoje pierwsze wspólne mieszkanie
Dzięki dodatkowym środkom z programu MdM, m.in. młode małżeństwa będą mogły zakupić swoje pierwsze wspólne mieszkanie

Suma nie jest jednak tak duża, jak mogłoby się wydawać, wszak 67 milionów złotych w porównaniu do poprzednich dostępnych kwot z programu to niezbyt dużo. Dlatego potencjalni kredytobiorcy będą musieli pospieszyć się z wnioskami, składanymi oczywiście wraz z wnioskiem o kredyt, a w drugiej kolejności oczekiwać na decyzję.

Bank Gospodarstwa Krajowego zachęca do szybkiego kompletowania wymaganych dokumentów informując, że zainteresowanie na dodatkowe środki na pewno będzie ogromne. Również w Krakowie będzie można dodatkowo starać się o dodatkowe środki na zakup nieruchomości klasyfikującej się w kategorii rynek wtórny lub rynek pierwotny. Dlatego kto nie zdążył z wnioskiem o dofinansowanie z programu MdM do tej pory, ma ku temu kolejną okazję. Wystarczy złożyć go możliwie jak najszybciej i z pewnością mieć przy tym trochę szczęścia.  

 • Gosia Ch.

  Fajnie że jest jeszcze szansa na ten rok dla młodych ludzi którzy marzą o własnym kąciuku.

 • Natalia

  OMG ! Zadzieram kiece i lece :O

 • Katarzyna

  Pożyteczna informacja dla osób, które aktualnie noszą się z zamiarem zakupu mieszkania.

 • Natalia

  Wchodząc w dorosłe życie, każdy pragnie się usamodzielnić. Jest to jednak trudne, gdyż w dzisiejszych czasach zakup mieszkania to spory wydatek. Fajną opcją jest pomoc ze strony rządu w formie takich programów.

 • Darek S.

  Może i szczytnym założeniem była pomoc dla potrzebujących. Ale głównym celem programu było zwiększenie obrotu na rynku nieruchomości, wzrost sprzedaży nieruchomości. Cel został osiągnięty. Program można uznać za udany, choć dużo droższy niż wcześniejszy program „Mieszkanie dla Młodych” i nie miał tak kapitalnego znaczenia dla rynku jak ten poprzedni program. Dziwi mnie, że nikt nie uhonorował twórców programu Mieszkanie dla Młodych jakimś Oskarem, za pomysł, jak nikłymi środkami uratować od zapaści całą gałąź gospodarki. A to nam groziło. Był to przełomowy program. Ale Drugi cel był prozaiczny: zwiększenie rentowności banków, które pośredniczyły w udzielaniu tych kredytów. Niektóre banki z tej okazji tak popodnosiły marże na kredyt z MdM, że kosztował prawie tyle samo, co zwykły kredyt mieszkaniowy. Beneficjentem większości rządowych dopłat są banki, a nie Kowalaski, dlatego dziwi, mnie że ten program nie nazywa się „pomoc dla Banków, które będą udzielać kredytów mieszkaniowych.

 • Magda K.

  Należy jednak pamiętać, że są dodatkowe kryteria do spełnienia w tej „dodatkowej” transzy w tym roku. Dotyczące nieruchomości – np. musi być oddana w tym roku.

 • Marcelina

  Osoby chcące nabyć nieruchomość w tym programie nie powinny zostawiać wszystkich formalności na ostatnią chwilę.