Nieruchomości

Czy umowa na wyłączność to szybsza sprzedaż nieruchomości?

Nieruchomość można sprzedać na różne sposoby, mniej i bardziej skuteczne. Nie ma jednej i dokładnie sprecyzowanej metody, dzięki której można by było znaleźć nowego właściciela na dom czy mieszkanie w błyskawicznym tempie. Jest jednak taki rodzaj działania, który może ten proces znacznie przyspieszyć.

Różne rodzaje umów, jedna nieruchomość

Aby najlepiej scharakteryzować umowę na wyłączność, warto przypomnieć sobie moment przeglądania w Internecie ogłoszeń dotyczących jakichkolwiek nieruchomości na sprzedaż. Pod kątem umów z biurem, na podstawie których są publikowane, można podzielić je na dwa rodzaje. Jeśli dokładnie ten sam dom czy mieszkanie znaleźliśmy kilka pozycji czy stron niżej, a cena i opis oferty różnią się od siebie, mamy do czynienia z umową otwartą. Oznacza to, że właściciel sprzedający nieruchomość zdecydował się na współpracę z kilkoma biurami, wśród których każdy na swój indywidualny sposób próbuje znaleźć na nią kupca.

Poszukując nieruchomości na portalach ogłoszeniowych w Internecie, można spotkać się z różnymi rodzajami ofert na sprzedaż - zarówno sprzedawanych przy pomocy biura jak i na własną rękę
Poszukując nieruchomości na portalach ogłoszeniowych w Internecie, można spotkać się z różnymi rodzajami ofert na sprzedaż – zarówno sprzedawanych przy pomocy biura jak i na własną rękę

Jeśli poszukując mieszkania na portalu ogłoszeniowym uniknęliśmy chaosu informacyjnego i widzieliśmy tylko jedną opcję cenową opublikowanej oferty, istnieją ku temu dwie możliwe przyczyny. Pierwsza to taka, że właściciel sprzedaje nieruchomość i wystawia ją w Internecie na własną rękę, albo współpracuje z jednym zaufanym biurem nieruchomości na zasadzie umowy na wyłączność, i to ono zajmuje się sprzedażą. Która z nich będzie postrzegana lepiej zarówno przez sprzedającego jak i kupującego, oraz co najważniejsze – będzie skuteczniejsza?

 

Umowa na wyłączność – dlaczego warto z niej skorzystać?

Nie bez przyczyny to umowa na wyłączność jest oceniana jako ta bardziej efektywna przy sprzedaży nieruchomości. Co można zaliczyć do najważniejszych jej zalet, czyli jednocześnie przyczyn takiego stanu rzeczy?

Oszczędność czasu – na pewno mniej pracochłonna będzie współpraca tylko z jednym biurem nieruchomości i co za tym idzie z jedną odpowiedzialną za sprzedaż osobą. Pośrednik po podpisaniu umowy zajmie się promocją naszego domu lub mieszkania, a my nie będziemy musieli ingerować w jego działania, oszczędzając czas i poświęcając go na inne sprawy.

Brak chaosu informacyjnego – podpisanie umów otwartych z kilkoma biurami nieruchomości nie tylko wprawia po pewnym czasie w zakłopotanie samego sprzedającego, ale i poszukujących. Różne ceny, opisy i fotografie na portalu ogłoszeniowym mogą skutecznie zniechęcić potencjalnego zainteresowanego kupnem.

Lepsza promocja oferty – jeśli sprzedający decyduje się na umowę na wyłączność to może mieć pewność, że biuro zajmujące się sprzedażą wykorzysta wszystkie dostępne mu narzędzia do jej szerokiej promocji. Nie tylko będzie ona widoczna, ale i wyróżniona wśród innych ofert w większości portali ogłoszeniowych.

Bezpieczeństwo nieruchomości – przy współpracy tylko z jedną agencją nieruchomości nie ma obaw ku temu, że właścicielowi wymkną się spod kontroli wszystkie planowane prezentacje w jego nieruchomości. Stały kontakt z pośrednikiem dodatkowo daje pewność, że zajmuje się on sprzedażą naszego domu czy mieszkania tak jak należy, oraz że można mu zaufać.

Zaangażowanie pośrednika – sprzedając nieruchomość na wyłączność agent nieruchomości wie, że powodzenie przyszłej transakcji zależy w głównej mierze od niego. Nie musi obserwować poczynań innych biur jak przy umowie otwartej, a sam dąży do sprzedaży jak najszybciej wykorzystując ku temu różne znane metody.

 

Planujesz sprzedaż domu lub mieszkania? Skontaktuj się z biurem Bracia Sadurscy, a jeden z naszych specjalistów pomoże w przeprowadzeniu transakcji od A do Z!

Danych kontaktowych szukaj na: http://krakow.sadurscy.pl/

 • Zbigniew Pisarski

  Zdecydowanie potwierdzam wyższość umów na wyłączność. Komfort pracy z takimi ofertami jest nieporównywalnie większy od umów otwartych. Zarówno właściciel jak i klient mogą liczyć na większe zaangażowanie pośrednika, solidniejszą reklamę, pewność dobrej transakcji. Łatwiej też o dobrą współpracę z innymi biurami. Polecam wszystkim stronom, bo na prawdę warto.

 • Natalia

  Umowa na wyłączność z doświadczonym biurem nieruchomości ma zdecydowanie więcej korzyści niż umowa otwarta. Co najważniejsze, w jej przypadku zyskujemy pewność, że nasza nieruchomość będzie sprzedawana aktywnie.

 • Anka

  Oczywiście, że umowa na wyłączność ma swoje plusy. Wybierając tę formę umowy, mamy pewność, że agent zajmuje bardzo profesjonalnie tą ofertą. Zapewne będzie wiedział o tej nieruchomości niemal wszystko, zadba o potrzeby klientów i zaangażuje większe środki czasowe oraz finansowe.

 • Magda K.

  Umowa na wyłączność to lepsza opcja niż kilka, kilkanaście otwartych.

  • Monika B

   Kilkanaście? Czasami spotykamy się z przypadkami, że kilkadziesiąt…. Czasem nawet właściciel nie orientuje się, że jego zdjęcia zostały wykorzystane bez jego zgody. Umowa na wyłączność jest rozwiązaniem aby zapanować nad tym chaosem:)

 • Katarzyna

  W przypadku wyłączności pomimo że sprzedażą nieruchomości zajmuje się wyłącznie jedna agencja, nie oznacza to, że oferta będzie reklamowana w mniejszej ilości serwisów. Wręcz przeciwnie biuro nieruchomości użyje najskuteczniejszych narzędzi, aby sprzedać nieruchomość jak najszybciej.

 • Pamela P

  Umowa na wyłączność ma zdecydowanie sporo zalet. Przede wszystkim pozwala agentowi na indywidualne podejście do oferty nieruchomości i większe zaangażowanie w proces jej sprzedaży .

 • Marcelina

  Właściciele z reguły są niechętni zawieraniu umów na wyłączność. Nie zdają sobie sprawy ile podpisanie takiej umowy może przynieść korzyści.