Nieruchomości

Mieszkania w wieżowcach i ich pozycja na współczesnym rynku

Mieszkania w wieżowcach i ich pozycja na współczesnym rynku

Wybór mieszkania na rynku wtórnym wcale nie jest prostą sprawą. To prawda, że lokale używane cieszą się zwykle większym zainteresowaniem od nowych (wyjątek stanowią nieruchomości, dofinansowywane z programu Mieszkanie dla Młodych). Przyczyną jest głównie lokalizacja, a także istniejąca już infrastruktura oraz atrakcyjniejsza cena, choć ostatnimi czasy dysproporcja lekko się zaciera.

Na rynku wtórnym najbardziej liczą się wieżowce i niskie bloki. Te drugie mają zwykle większe wzięcie – są z reguły nowsze, ponieważ do wysokich bloków zaliczają się przede wszystkim budynki z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W późniejszych latach wieżowców powstawało bowiem niewiele z uwagi na to, że ludzie nie byli przekonani do tego rodzaju zabudowy. Obecnie jednak wciąż można znaleźć osoby, chętne na zakup M3 lub M4 w wysokim bloku.

Plusy i minusy mieszkań w wieżowcu

Mieszkania w wysokich blokach obecnie nie cieszą się zbyt dobrą opinią. „Starsze” budownictwo nie pod każdym względem spełnia obecne standardy i jednocześnie korzysta z zupełnie innych rozwiązań niż budynki stawiane po roku dwutysięcznym. W mieszkaniach widać wyraźnie krzywiznę ścian, gdzieniegdzie pojawiają się pęknięcia i nieestetyczny grzyb. Potencjalnych nabywców odstrasza też obecność hałasujących wind i konieczność wymiany większości instalacji, ze starymi rurami kanalizacyjnymi oraz przewodami elektrycznymi na czele. Nie są to bowiem małe inwestycje, a po ich wykonaniu niezbędny okazuje się gruntowny remont. Naprawy lub całkowitej wymiany często wymaga też stolarka okienna i drzwiowa.

Innym problemem wieżowców, zwłaszcza jeśli chodzi o wyższe piętra, jest zbyt duża odległość od ziemi. Nietrudno się domyślić, że osoba wrażliwa na wysokość, a już zwłaszcza taka, cierpiąca na lęk przed nią, nigdy nie odważy się wyjść na balkon i na przykład rozwiesić prania.

Mieszkania w wieżowcach z lat siedemdziesiątych mają jednak swoje plusy. Wśród nich warto wymienić większą anonimowość niż w przypadku niższych bloków – tutaj lokatorzy znają zwykle tylko sąsiadów z tego samego piętra lub ewentualnie z przylegających kondygnacji. Z drugiej strony ludzie otwarci mają większe szanse na zawieranie nowych znajomości – osób do wyboru jest naprawdę wiele. Jako główną zaletę wskazuje się też dogodną lokalizację (zazwyczaj w centrum miasta) i dostępność różnego rodzaju mediów – Internetu, telewizji, centralnego ogrzewania.

Wybór mieszkania to kwestia indywidualna

Popularność mieszkań w wieżowcach z ubiegłego wieku drastycznie spadła. Bardzo wielu kupców decyduje się na nie wyłącznie ze względu na dobrą lokalizację i brak funduszy na bardziej atrakcyjne lokale. Mimo wszystko wciąż można znaleźć miłośników wysokich bloków, którzy nabywają w nich nieruchomości z sentymentu, ciekawości bądź zwykłego przekonania, że tam będą się czuli lepiej niż w niskim budownictwie.

 • Gosia Ch.

  osobiście dla mnie im wyższe piętro tym lepsze, pod warunkiem pięknego widoku!

 • Katarzyna

  Jeśli miałabym kupować mieszkanie w ruchliwym lub zagęszczonym miejscu to tylko na wyższym pietrze 🙂

 • Darek S.

  W mieszkaniach z płyty z lat 70-tych grzyba nigdy nie widziałem. A dużo mieszkań widziałem. Grzyba za to najczęściej można znaleźć w kamienicach przedwojennych. Bloków 10-piętrowych z lat 70-tych w centrum raczej nie ma. Ale tam gdzie stoją otoczenie zwykle jest dużo lepiej zagospodarowane, niż jakiekolwiek inne otoczenie w jakimkolwiek innym budownictwie, z dowolnego okresu. Dzisiejsi developerzy na jednej działce, w miejsce 4 wieżowców z lat 80-tych wstawiliby ich 8, albo 10. Z uwagi na problem z czystością w wielu wysokich blokach zrezygnowano ze zsypów na śmieci. Mnie osobiście one bardzo odpowiadały. Duża wygoda. Bloki 10-piętrowe z płyty z lat 70-tych i 80-tych mają jeszcze szereg innych zalet, ale mają też swoje wady.

 • Monika B

  Wieżowce budowane w okresie PRL-u nie przywołują przyjemnych skojarzeń i
  zdecydowanie bardziej odstraszają, niż przyciągają zainteresowanych
  zakupem własnego mieszkania. W ostatnich latach w Polsce daje się zaobserwować „boom” na nowoczesne
  wysokościowce, sięgające nawet 200 metrów. Charakteryzują się doskonałą lokalizacją, innowacyjnymi rozwiązaniami,
  bezpieczną konstrukcją, wysoką estetyką, ponadprzeciętnym komfortem
  mieszkania. Takie inwestycje to nie tylko okazja dla osób zainteresowanych zakupem
  mieszkania na własne potrzeby, ale i dobra lokata pieniędzy przy zakupie
  lokalu pod wynajem.

 • Magdalena

  Zdecydowanym plusem mieszkania w wieżowcach jest prywatność jaką mamy, nikt nam w okna nie zagląda.